1. Home
  2. Účet a fakturace
  3. Freemius a zpracování dat

Freemius a zpracování dat

Prodej čehokoliv není úplně jednoduchá věc – platební brány, dostupnost, faktury, správa a obnovení předplatného a další.

Při prodeji licencí pluginů se navíc přidává režie spojená s nutností průběžně kontrolovat platnost licence. Je třeba brát v úvahu vrácení peněz, události spojené s upgradem/downgradem licence atd. Údržba takové infrastruktury se může snadno stát prací na plný úvazek.

Proto raději nechávám údržbu licenčního systému službě Freemius – platformě pro prodej digitálních produktů – a věnuji se místo toho pluginům jako takovým. Freemius je na trhu již od roku 2014 a jsou spolehlivým partnerem stovkám autorů pluginů ve wordpressovém světě.

Jak to funguje?

Když si zakoupíte některý z našich pluginů, zaplatíte společnosti Freemius, který působí jako prodejce naším jménem. Společnosti Freemius tak sdělujete svou fakturační adresu a platební údaje.

Když si něco koupíte na Mallu, eBay nebo Amazonu, často nakupujete od různých firem, které na těchto platformách inzerují své produkty. Společnost Freemius funguje podobně v případě digitálních produktů.

Po nákupu obdržíte od společnosti Freemius naším jménem 2 e-maily:

  1. e-mail obsahující licenční klíč a pokyny ke stažení + instalaci
  2. e-mail obsahující přihlašovací údaje k vašemu účtu Freemius

Stejnou e-mailovou adresu můžete použít i k nákupu pluginů/šablon od jiných autorů využívajích Freemius. Přístup ke všem produktům budete sdílet pomocí stejného přihlašovacího jména.

Jak souvisí platba a pluginy?

I když je pokladna důležitou součástí nákupního procesu, správa licencí a základní analytické údaje jsou také důležité. I v tom Freemius pomůže.

Všechny pluginy jsou dodávány se sadou pro vývoj softwaru Freemius (SDK), která se stará o výše uvedené věci. V zásadě platí, že když aktivujete některý z pluginů, budete přesměrováni na obrazovku poháněnou společností Freemius, která vás požádá o povolení sledovat některé diagnostické údaje, mezi něž patří také platnost vaší licence.

Jaká data jsou sledována?

Jediné citlivé údaje, které se ukládají, jsou jméno a e-mail správce. Nic jiného, co by se týkalo vaší firmy nebo uživatelů vašich stránek, se nesleduje. E-mail administrátora je důležitý, abych vás mohla kontaktovat ohledně případných aktualizací zabezpečení, oznámení funkcí atd. Údaje o sledování jsou odesílány společnosti Freemius po přihlášení a poté každých 24 hodin (dokud je plugin aktivní).

Je možné pokračovat ve sdílení dat vašich webových stránek, aniž byste dostávali mé občasné e-maily. Stačí kliknout na odkaz pro odhlášení v některém z e-mailů nebo mě o tom předem informovat.

Přesný rozsah sledovaných údajů je k dispozici v často kladených dotazech společnosti Freemius zde. V seznamu je také uveden důvod, proč jsou jednotlivé datové body sledovány.

K čemu taková data jsou?

Raději dělám rozhodnutí založená na datech oproti dohadům a „pocitům“. Namátkou několik příkladů, proč jsou zmíněná data neocenitelná:

  • Vědět, které verze WordPress/PHP naši zákazníci používají, pomáhá udržovat čistší kód a zkracuje dobu vývoje mezi jednotlivými verzemi.
  • Znalost jazyků, které zákazníci používají, pomáhá stanovit priority překladů.
  • Znalost šablon, která zákazníci používají, nám umožňuje testovat kompatibilitu před vydáním nových verzí.

Seznam to není vyčerpávající, ale měl by vám dát představu o tom, proč je pro tento typ údajů důležitý a jak může být užitečné i pro vás, když to víme.

Další otázky

Pokud máte další obavy ohledně ochrany osobních údajů společnosti Freemius, můžete začít u jejich nejčastějších otázek týkajících se sledování dat. Pokud máte ještě více otázek, pokusím se vám na ně odpovědět, stačí mne kontaktovat.

Aktualizováno 19 října, 2021

Pomohl vám tento článek?

Související články

Nenašli jste odpověď?
Napište mi a zkusíme to spolu co nejrychleji vyřešit.
Kontaktovat podporu